2. Kdo je dospělý nováček

Dospělým nováčkem rozumíme plnoletého člověka bez předchozí skautské zkušenosti, kterého přitahují skautské hodnoty a společenství a uvažuje o tom, že by se sám stal skautem. Může to být třeba rodič, který jezdí pomáhat stavět tábor, nebo kamarád, který nám dělá správce klubovny. Dokud jsou však spokojeni s touto rolí a nepřemýšlejí o tom, že by se sami stali skauty, uvažujeme o nich spíše jako o členech Společenství přátel skautingu či střediska. Dospělými nováčky v této metodice rozumíme výhradně ty, kdo se v budoucnosti chtějí stát členy Junáka – českého skauta.

Některé části této metodiky se vztahují i na skauty „odjinud“, kteří nejsou nováčky ve skautu, ale v konkrétním oddílu. Někteří se vracejí po delší odmlce k aktivnímu skautování, jiní změnili své skautské působiště a své zkušenosti přinášejí třeba do tvého oddílu. S těmi je třeba cíleně sdílet a postupně vyladit očekávání a představy o činnosti. Metodika je však psaná primárně pro potřeby dospělého nováčka, který skautem neprošel ani dříve, ani jinde.

Co je u dospělého nováčka jinak?

• Zatímco o přijetí holky či kluka do oddílu rozhoduje vedoucí oddílu, dospělého člena může přijmout pouze středisková rada (viz Organizační řád, čl. 2.1).
  • Zatímco holky a kluci skautování „nasají“ při práci v šestkách, družinách, skautských hrách a praxi, dospěláci mohou mít roli, která jim účast na běžném programu neumožní. Je proto vhodné jim nabídnout materiály ke studiu nebo najít jinou cestu, jak se zorientovat ve skautské myšlence a praxi.
  • Dospělý nováček pravděpodobně bude mít chuť zapojit se do práce u oddílu nebo střediska. Je proto třeba vyjasnit si, jaké má časové možnosti a jakou podporu bude potřebovat pro tuto roli. Více se tomuto tématu věnuje 6 kapitola.
! Nezapomeň
  • Před samotným oslovením dospělých zájemců je třeba vše probrat s oddílovou a střediskovou radou. Pokud máte v otázce přijímání dospělých členů neshody, bylo by nepříjemné, kdyby se projevily až před dospělým nováčkem.
  • Doporučujeme projít si přiložený Tahák, který přehledně shrnuje vše, co vstup dospělého nováčka obnáší. Pomůže ti si předem rozmyslet, zda se můžeš pustit do oslovování rovnou, nebo je třeba ještě něco připravit.